Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Eldiven Testleri

Eldivenler elleri temiz tutmaya yaramakta ve hasta edebilecek olası mikroplara yakalanma riskini düşürmektedir. Sağlık çalışanlarının, kana, vücut sıvılarına, vücut dokularına, mukoza zarlarına veya kırık cilde her dokunduğu zaman, mutlaka eldiven takması gerekmektedir.

Eldiven Testleri

Hasta sağlıklı görünse ve herhangi bir mikrop bulgusu olmasa bile, bu tür temaslarda eldiven kullanılmalıdır. Eldivenler bir tür kişisel koruyucu ekipmandır ve mikroplar ile eller arasında bir bariyer oluşturmaktadır.

Sadece sağlık çalışanları için değil, çeşitli sektörlerde çok farklı amaçlarla da koruyucu eldiveler kullanılmaktadır. Örneğin tehlikeli kimyasal maddeler ve malzemeler ile çalışırken enfeksiyon ve kontaminasyondan koruduğu için eldiven takmak önemlidir. Koruyucu eldivenlerin, ilgili tehlikelere göre seçilmesi gerekmektedir. Örneğin nitril eldivenler çoğu kimyasal ve bulaşıcı maddeye karşı koruma sağlamaktadır. Lastik eldivenler hafif aşındırıcı malzemelere karşı koruma sağlamaktadır. Neopren eldivenler ise genelde çözücülere, yağlara ve hafif aşındırıcı malzemelere karşı koruma sağlamaktadır. Birçok insan alerjisi olduğu için lateks eldivenlerden kaçınmaktadır.

Genel anlamda bulaşıcı malzemeler ile, radyoaktif malzemeler ile ya da kimyasal maddeler ile ellerin temas etmesi gerektiği durumlarda eldiven takılmalıdır.

Tüm eldivenler her kullanımdan önce, sonra ve kullanım sırasında periyodik olarak incelenmelidir. Yırtılmadıklarından, delinmediklerinden, bozulma belirtileri göstermediklerinden, önceden kirlenmediklerinden veya delinmediklerinden emin olmak gerekmektedir.

Eldiven testleri kapsamında gerçekleştirilen testlerde dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • EN ISO 374-1 Tehlikeli kimyasallara ve mikroorganizmalara karşı koruyucu eldivenler - Bölüm 1: Kimyasal riskler için terimler ve performans kuralları
  • EN 388 Mekanik risklere karşı koruyucu eldivenler
  • EN 407 Termal risklere (ısı ve / veya ateş) karşı koruyucu eldivenler ve diğer el koruyucu ekipmanları
  • EN 421 Koruyucu eldivenler - İyonlaştırıcı radyasyon ve radyoaktif bulaşmaya karşı
  • EN 511 Soğuğa karşı koruyucu eldivenler
  • EN 659 Koruyucu eldivenler - İtfaiyeciler için
  • EN 1082-1 Koruyucu giyecekler - Bıçak kesiklerine ve batmalarına karşı koruyucu eldivenler ve kolluklar - Bölüm 1: Zincir zırhtan yapılmış eldivenler ve kolluklar
  • EN 12477 Kaynakçılar için koruyucu eldivenler
  • EN 60903 Eldivenler - Yalıtkan malzemeden - Gerilim altında çalışma
  • Eldiven CE uygunluk - PPE direktifi

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile koruyucu ekipman laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, eldiven test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.