Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 1500 Kimyasal Dezenfektanlar ve Antiseptikler - Hijyenik El Ovucu - Test Yöntemi ve Gereksinimleri

EN 1500 Kimyasal Dezenfektanlar ve Antiseptikler - Hijyenik El Ovucu - Test Yöntemi ve Gereksinimleri

Bir Avrupa standardı olan EN 1500 standardında, hijyenik el ovucu için bir ürünün, gönüllülerin yapay olarak ellerine kontamine sürüldüğünde ellerdeki geçici mikrobiyal floranın salınımını azaltıp azaltmadığını belirlemek için pratik koşulları simüle eden bir test yöntemi sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 1500 Kimyasal dezenfektanlar ve antiseptikler - Hijyenik el ovalama maddesi - Deney yöntemleri ve özellikleri (safha 2, adım 2).

EN 1500 Kimyasal Dezenfektanlar ve Antiseptikler - Hijyenik El Ovucu - Test Yöntemi ve Gereksinimleri

Gönüllü insanlar üzerinde yapılan testler, yasal düzenlemelere tabi tutulmaktadır. Bu Avrupa standardı, dezenfeksiyonun tıbbi olarak endike olduğu alanlarda ve durumlarda kullanım için hijyenik el ovucu ürünlerine uygulanmaktadır. Bu tür endikasyonlar hasta bakımında ortaya çıkmaktadır. Örneğin, hastanelerde, sağlık kuruluşlarında, diş tedavi merkezlerinde, okul kliniklerinde, anaokullarında, huzurevlerinde, işyerinde ve evlerde.

Bu arada EN 14885 standardı, çeşitli testlerin birbirleri ile olan ilişkilerini açıklamakta ve ayrıntılı öneriler sunmaktadır (TS EN 14885 Kimyasal dezenfektanlar ve antiseptikler - Kimyasal dezenfektanlar ve antiseptikler için Avrupa standardlarının uygulanması).

Kısaca EN 1500 standardı, kontaminasyon ve el ovucu maruziyetinden sonra parmak uçlarında kalan canlı bakteri sayısını ölçerek, hijyenik bir el ovucunun etkinliğini değerlendiren bir test yöntemidir. El ovucu, su eklenmeden ellerin ovalanmasını içeren bir tedavi olarak tanımlanmaktadır. Bu yöntem, hijyenik bir el ovucunun ellerden geçici flora salınımını azaltıp azaltmadığını belirleme koşullarını simüle etmektedir.

Test sırasında, sağlıklı elleri olan deneklere rastgele olarak bir hijyenik el ovucu numunesi kullandırılmaktadır. Doğal geçici mikroorganizmaları uzaklaştırmak için yumuşak sabunla ilk temizlik yıkamasının ardından, deneğin elleri bir kağıt havluyla iyice kurutulmaktadır. Bu testlerde genelde aşı olarak patojenik olmayan bir escherichia coli suşu kültürü kullanılmaktadır. Denekler parmaklarını birbirinden ayırarak beş saniye boyunca ellerini suşa daldırmakta ve daha sonra üç dakika boyunca havayla kurumaya bırakmaktadır. Arkasından parmaklar üzerinden örnek alınmaktadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, EN 1500 Kimyasal dezenfektanlar ve antiseptikler, hijyenik el ovucu test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.