Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM E3058-16 El Antiseptik Formülasyonlarının Artık Öldürme Aktivitesini Belirlemeye Yönelik Standart Test Yöntemi

ASTM E3058-16 El Antiseptik Formülasyonlarının Artık Öldürme Aktivitesini Belirlemeye Yönelik Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM E3058-16 standardında, cilt antiseptiklerinin ellerde geçici mikrobiyal cilt florasına karşı öldürme aktivitesini belirlemeye yönelik bir test yöntemi sunulmaktadır. Bu standart, su ile birlikte kullanılan ve durulanan ürünler ile, su olmadan kullanılan ve durulanma gerektirmeyen ürünleri değerlendirmek için kullanılmaktadır. Bu test yöntemi uygulanırken, insan deneklerin korunmasına yönelik yasal düzenleme esaslarına mutlaka uymak gerekmektedir.

ASTM E3058-16 El Antiseptik Formülasyonlarının Artık Öldürme Aktivitesini Belirlemeye Yönelik Standart Test Yöntemi

ASTM E3058-16 standardında sunulan test yöntemi, biyogüvenlik seviyesi 2’de potansiyel olarak bulaşıcı ajanlar ile çalışmak üzere tasarlanmış ve donatılmış tesislerde mikrobiyoloji eğitimi almış kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Piyasada satılan birçok el antiseptiği, esas olarak ASTM E1882 standardında yer alan test yöntemine veya ASTM E2752 standardında yer alan test yöntemine, ya da her ikisinde açıklanan test sonuçlarına dayanan uzun süreli koruma veya uzun süreli öldürme (örneğin 6 saat) iddialarında bulunmaktadır.

Bugün için, bir el antiseptik formülasyonunun, ürün kullanımından bir süre sonra bir kuru kontaminasyon olayı meydana geldiği zaman, ellerdeki mikroorganizmaları öldürme kabiliyetini değerlendirmek için standart test yöntemleri bulunmamaktadır. ASTM E3058-16 standardında yer alan test yöntemi, el antiseptikleri için, öldürme iddialarını doğrulayacak bir yöntem olmaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlarda, üretici firmaların ürünlerinin saflığını ve üretim prosedürlerini doğrulamalarına yardımcı olmak için el dezenfektanı testleri gerçekleştirmektedir. Bu cilt üzerinde kullanılan (topikal) antiseptik sınıfı, doğru uygulandığı zaman, bulaşıcı bakteri ve virüslerin yüzde 99’undan fazlasını yok etme kapasitesine sahip alkol bazlı ürünlerdir. Sağlık çalışanları, hem kendilerini hem de hastaları enfeksiyona maruz bırakacak çeşitli görevleri üstlenmeden önce ellerini dezenfekte etmek zorundadır. Endüstri standartları ve yasal düzenlemerl, ürünün etkinliğini korumak için belli bir düzeyde saflık gerektirmektedir. Bu nedenle üretici firmalar, el dezenfektanında kirletici maddeleri tespit etmek, ölçmek ve tanımlamak için test hizmetleriden faydalanmaktadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM E3058-16 El antiseptik formülasyonlarının artık öldürme aktivitesini belirlemeye yönelik standart test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.