Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM E2755-15 Yetişkinlerin Ellerini Kullanarak Sağlık Personeli El Ovma Formülasyonlarının Bakteri Önleyici Etkinliğini Belirlemeye Yönelik Standart Test Yöntemi

ASTM E2755-15 Yetişkinlerin Ellerini Kullanarak Sağlık Personeli El Ovma Formülasyonlarının Bakteri Önleyici Etkinliğini Belirlemeye Yönelik Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM E2755-15 standardında, sağlık çalışanları el losyonlarının (el losyonları, hijyenik el losyonları, el dezenfektanları veya el antiseptikleri) tek bir uygulamadan sonra ve tekrarlanan uygulamalardan sonra ellerdeki geçici mikrobiyal cilt florasına karşı aktivitesini belirlemeye yönelik bir test yöntemi sunulmaktadır. Bu test yöntemi, mikrobiyoloji eğitimi almış uzmanlar tarafından, biyogüvenlik düzeyinde potansiyel bulaşıcı ajanlarla çalışmak üzere tasarlanmış ve donatılmış tesislerde uygulanmak zorundadır.

ASTM E2755-15 Yetişkinlerin Ellerini Kullanarak Sağlık Personeli El Ovma Formülasyonlarının Bakteri Önleyici Etkinliğini Belirlemeye Yönelik Standart Test Yöntemi

Bulaşıcı mikroorganizmaların yayılmasını önleme konusunda el hijyeni, çok önemli önlemlerden biri olarak kabul edilmektedir. El losyonları, sabun ve su kullanılmadan ellerdeki mikrobiyal yükü azaltmaktadır ve el hijyeni uygulamasında önemli bir araçtır. Alkol bazlı el losyonları, kuru ellere uygulanacak, kuruyana kadar ovulacak ve durulanmayacak şekilde formüle edilmektedir.

ASTM E2755-15 standardında açıklanan test yöntemi, kontamine olmuş ellerden bakterileri yok etmede etkililik açısından el losyonlarını değerlendirmek amacı ile tasarlanmıştır. Bu standart, su yardımı ile köpürtülen ve durulanan antimikrobiyal el yıkama maddelerini değerlendirmek için tasarlanan ASTM E1174 standardına bir alternatif olarak tasarlanmıştır.

Kontaminasyon sonrasında ellerin yetersiz kurutulması, test malzemesini seyreltmekte ve etkinliğini bir miktar kaybetmektedir.

Bu test yönteminde, küçük hacimli yüksek titreli test bakteri süspansiyonunun ellere uygulanması, test malzemesinin uygulanmasından önce cildin tamamen kurumasını sağlamaktadır.

Bu test yöntemi, kullanımdaki dozlarda etiket talimatlarına göre kullanıldığı zaman, jeller, durulamalar, spreyler, köpükler ve mendiller dahil her türlü el ovma maddesini test etmek için kullanılmaktadır. Biyositlere duyarlılık, farklı bakteri türleri arasında değişmekte ve gram-negatif ve gram-pozitif organizmalar arasında önemli farklılıklar göstermektedir. Bu test yöntemi, test organizması olarak gram negatif bir bakteri (serratia marcescens) veya gram pozitif bir bakteri (staphylococcus aureus) kullanma seçeneği sunmaktadır. Bunlardan serratia marcescens, hem ASTM E1174 hem de ASTM E2276 standartlarında bir test organizması olarak kullanılmaktadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM E2755-15 Yetişkinlerin ellerini kullanarak sağlık personeli el ovma formülasyonlarının bakteri önleyici etkinliğini belirlemeye yönelik standart test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.