Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM E1174-13 Sağlık Personeli El Yıkama Formülasyonlarının Etkinliğinin Değerlendirilmesi İçin Standart Test Yöntemi

ASTM E1174-13 Sağlık Personeli El Yıkama Formülasyonlarının Etkinliğinin Değerlendirilmesi İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM E1174-13 standardında, sağlık çalışanları tarafından bir el yıkama prosedüründe kullanıldığı zaman, geçici mikrobiyal floranın azaltılması için antimikrobiyal el yıkama ajanlarının etkinliğini belirlemeye yönelik bir test yöntemi sunulmaktadır. Bu test yöntemi, mikrobiyoloji eğitimi almış uzmanlar tarafından, biyogüvenlik düzeyinde potansiyel bulaşıcı ajanlarla çalışmak üzere tasarlanmış ve donatılmış tesislerde yapılmak zorundadır. Söz konusu test yöntemi, topikal antimikrobiyal el yıkama formülasyonlarını değerlendirmek için kullanılmaktadır.

ASTM E1174-13 Sağlık Personeli El Yıkama Formülasyonlarının Etkinliğinin Değerlendirilmesi İçin Standart Test Yöntemi

Bu standartta açıklanan test formülasyonları, ellerdeki geçici bakteri florasını azaltmak amacı ile sık kullanım için tasarlanmıştır. Su yardımı olmadan kullanılan alkol bazlı el losyonları ve diğer formülasyonlar için, ASTM E2755 standardında açıklanan test yöntemine uyulmalıdır.

El yıkama formülasyonları, çok farklı bileşimlere sahiptir. Herhangi bir ürünün etkinliğini karşılaştırmaya yardımcı olacak bir başka standart, yine yaygın olarak kullanılan EN 1500 standardıdır. Bir Avrupa standardı olan EN 1500 standardında sunulan test yöntemi de ASTM E1174 standardı gibi, ellerdeki deneysel kontaminasyonu kullanmaktadır ve koloni sayısının azalmasını saymaktadır. Ancak bu iki standardın performans kriterleri ve test parametreleri tam olarak aynı olmadığı için, bir standardı geçen bir ürün diğer standarda takılabilir.

ASTM E1174 standardı ile yakından ilgili başka ASTM standartları da bulunmaktadır. Örneğin, fungisit aktiviteyi belirlemek için ASTM E2613 standardı, bakterisit aktiviteyi belirlemek için ASTM E2276 standardı ve virisid etkisi için ASTM E1838 ve ASTM E2011 standartları gibi.

Kısaca el ovucuların etkinliğini test etmeye yönelik en yaygın kullanılan iki standart, ASTM E1174 ve EN 1500 standartlarıdır. Ancak bu iki test yöntemi eşdeğer değildir.

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM), üretici firmaları, test laboratuvarlarını ve sağlık çalışanlarını desteklemek amacı ile el dezenfektanları dahil olmak üzere kişisel koruyucu ekipmanların üretiminde ve testlerinde kullanılan önemli standartlara ücretsiz erişim sağlamaktadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM E1174-13 Sağlık personeli el yıkama formülasyonlarının etkinliğinin değerlendirilmesi için standart test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.