Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN ISO 20347 Kişisel Koruyucu Donanım - İş Ayak Giyecekleri

EN ISO 20347 Kişisel Koruyucu Donanım - İş Ayak Giyecekleri

Uluslararası Standartlar Enstitüsü (ISO) tarafından yayınlanan EN ISO 20347 standardında, darbe veya sıkıştırma gibi herhangi bir mekanik riske maruz kalmayan mesleki ayakkabılar için temel ve isteğe bağlı gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN ISO 20347 Kişisel koruyucu donanım - İş ayak giyecekleri.

EN ISO 20347 Kişisel Koruyucu Donanım - İş Ayak Giyecekleri

Özel riskler ise, işle ilgili tamamlayıcı standartlar tarafından kapsanmaktadır. Örneğin itfaiyeciler için ayakkabılar, elektrik yalıtımlı ayakkabılar, zincir testere yaralanmalarına karşı koruyucu ayakkabılar, kimyasallara ve erimiş metal sıçramalarına karşı koruyucu ayakkabılar ve motosiklet sürücüleri için koruyucu ayakkabılar gibi.

EN ISO 20347 standardında mesleki ayakkabılar için temel gereksinimler şu şekilde sıralanmaktadır: genel, tasarım, tüm ayakkabı, ayakkabının üstü, yama ve çeyrek astar, dil, iç taban ve dış taban.

EN ISO 20347 standardı genel hatları ile EN ISO 20345 standardının güvenlik ayakkabıları ile tamamen aynıdır. Bu nedenle mesleki ayakkabılar, ISO 20345 standardında açıklanan güvenlik ayakkabıları için aynı temel gereksinimlere sahip olmalıdır.

Temeli bir Avrupa standardı olan EN ISO 20347 standardının, her tür güvenlik ayakkabısını tanımladığı sanılmaktadır. Ancak doğrusu bu standardın sadece mesleki ayakkabıları tanımlamasıdır.

Mesleki ayakkabıların çelik veya kompozit burunlu olması gerekmemektedir. Ancak şu özelliklere sahip olmaları beklenmektedir: antistatik, tamamen kapalı ve enerji emici topuklu olması, su emme ve penetrasyon direncine sahip olması, kilitli tabanları olması ve yakıtlara karşı dış taban direncine sahip olması.

Bu standart kapsamına giren ayakkabılar, ayakları ağır sıkıştırma veya darbe kuvvetinden korumak için tasarlanmamıştır. Bu konu diğer standartların kapsamına girmektedir.

İş ayakkabılarının temel gerekliliklerine göre, deri ayakkabı ve kauçuk ve polimerik tipler hariç diğer malzemelerin güvenlik standartlarını karşılaması için suya dayanıklı olmaları gerekir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN ISO 20347 kişisel koruyucu donanım kapsamında iş ayak giyecekleri test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.