Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN ISO 20346 Kişisel Koruyucu Donanım - Koruyucu Ayak Giyecekleri

EN ISO 20346 Kişisel Koruyucu Donanım - Koruyucu Ayak Giyecekleri

Uluslararası Standartlar Enstitüsü (ISO) tarafından yayınlanan EN ISO 20346 standardında, genel amaçlı kullanılan güvenlik ayakkabılarına yönelik temel ve isteğe bağlı gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN ISO 20346 Kişisel koruyucu donanım - Koruyucu ayak giyecekleri.

EN ISO 20346 Kişisel Koruyucu Donanım - Koruyucu Ayak Giyecekleri

Söz konusu standart örneğin, mekanik riskler, kayma direnci, termal riskler ve ergonomik davranış şekillerini içermektedir. Özel riskler ise, işle ilgili tamamlayıcı standartlar tarafından kapsanmaktadır. Örneğin itfaiyeciler için ayakkabılar, elektrik yalıtımlı ayakkabılar, zincir testere yaralanmalarına karşı koruyucu ayakkabılar, kimyasallara ve erimiş metal sıçramalarına karşı koruyucu ayakkabılar ve motosiklet sürücüleri için koruyucu ayakkabılar gibi.

EN ISO 20346 standardında koruyucu ayakkabılar için temel gereksinimler şu şekilde sıralanmaktadır: genel, tasarım, tüm ayakkabı, ayakkabının üstü, yama ve çeyrek astar, dil, iç taban ve dış taban.

EN ISO 20346 standardı esas itibariyle EN ISO 20345 standardının güvenlik ayakkabıları ile tamamen aynı olmasına rağmen, bu iş ayakkabıları sadece 100 joule darbe direncine ve 1000 Newton basınç kuvvetine sahip koruyucu bir burun başlığına sahiptir. Ayrıca, bu iş ayakkabıları, ISO 20345 standardında açıklanan güvenlik ayakkabıları için aynı temel gereksinimlere sahip olmalıdır.

Temeli bir Avrupa standardı olan EN ISO 20346 standardının, yakın bir zamanda geri çekilmesi önerilmiştir. Ancak bazı Avrupa Birliği ülkeleri standardı korumaya isteklidir. 200 joule burunlu ayakkabılar daha popüler bulunmaktadır ve bu ürünlerin aksine, çok az ayakkabı stili EN ISO 20346 standardına göre değerlendirilmektedir.

Çalışanları için güvenlik ayakkabısı seçmeden önce işletmelerin, bir risk değerlendirmesi yapmaları gerekmektedir. Bu değerlendirmenin sonuçları, çalışanların hangi tehlikelere karşı korunması gerektiğini göstermekte ve EN ISO 20346 standardına en uygun güvenlik ayakkabılarının seçilmesine olanak tanımaktadır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN ISO 20346 kişisel koruyucu donanım kapsamında koruyucu ayak giyecekleri test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.