Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN ISO 20345 Kişisel Koruyucu Donanım - Emniyet Ayak Giyecekleri

EN ISO 20345 Kişisel Koruyucu Donanım - Emniyet Ayak Giyecekleri

Uluslararası Standartlar Enstitüsü (ISO) tarafından yayınlanan EN ISO 20345 standardında, genel amaçlı kullanılan güvenlik ayakkabılarına yönelik temel ve isteğe bağlı gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN ISO 20345 Kişisel koruyucu donanım - Emniyet ayak giyecekleri.

EN ISO 20345 Kişisel Koruyucu Donanım - Emniyet Ayak Giyecekleri

Söz konusu standart örneğin, mekanik riskler, kayma direnci, termal riskler ve ergonomik davranış şekillerini içermektedir. Özel riskler ise, işle ilgili tamamlayıcı standartlar tarafından kapsanmaktadır. Örneğin itfaiyeciler için ayakkabılar, elektrik yalıtımlı ayakkabılar, zincirli testere yaralanmalarına karşı koruyucu ayakkabılar, kimyasallara karşı koruyucu ayakkabılar, erimiş metal sıçramalarına karşı koruyucu ayakkabılar ve motosiklet sürücüleri için koruyucu ayakkabılar gibi.

Çalışma ortamlarında faaliyete uygun güvenlik ayakkabıları sağlayarak çalışanların ayaklarını tehlikelere karşı korunmak ve çalışanları güvende tutmak işverenlerin sorumluluğundadır. Güvenlik ayakkabıları, yasal düzenleme esaslarını ve standartları karşılamalı ve faaliyetlere ve çalışanlara uygun olmalıdır.

Temeli bir Avrupa standardı olan EN ISO 20345 standardı, önceki sürümlere göre daha katı minimum gereksinimler içermektedir ve tüm güvenlik ayakkabılarının parmak korumasına sahip olması gerektiğini belirtmektedir. Ayrıca bu ayakkabılar 200 joule darbe direncine ve 15KN sıkıştırma değerine sahip olmalıdır.

2013 yılı Temmuz ayından sonra üretilen tüm koruyucu ayakkabılar bu standardı karşılamak zorundadır. Ancak bu tarihten önce üretilen ayakkabılar kullanılmaya devam etmektedir.

Çalışanları için güvenlik ayakkabısı seçmeden önce işletmelerin, bir risk değerlendirmesi yapmaları gerekmektedir. Bu değerlendirmenin sonuçları, çalışanları hangi tehlikelere karşı korumak gerektiğini göstermekte ve EN ISO 20345 standardına en uygun güvenlik ayakkabılarının seçilmesine olanak tanımaktadır.

Risk değerlendirmesine bağlı olarak olarak ortaya çıkan tehlikeler şunlardır: ıslak koşullar, elektrostatik birikme, kayma, kesikler ve delinmeler, düşen nesneler, metal ve kimyasal sıçrama, aşırı sıcaklıklar ve dış mekan veya iç mekan kullanımı.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN ISO 20345 kişisel koruyucu donanım kapsamında emniyet ayak giyecekleri test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.