Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN ISO 13287 Kişisel Koruyucu Ekipman - Ayakkabı - Kayma Direnci İçin Test Yöntemi

EN ISO 13287 Kişisel Koruyucu Ekipman - Ayakkabı - Kayma Direnci İçin Test Yöntemi

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan EN ISO 13287 standardında, bir kişisel koruyucu ekipman olan ayakkabıların kayma direncine yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN ISO 13287 Kişisel koruyucu ekipman - Ayakkabı - Kayma direnci için test yöntemi.

EN ISO 13287 Kişisel Koruyucu Ekipman - Ayakkabı - Kayma Direnci İçin Test Yöntemi

Temeli bir Avrupa standardı olan EN ISO 13287 standardı kapsamında sivri uçlu, metal çivili veya benzeri özel amaçlı ayakkabılar girmemektedir. Kayma direnci iddia edilen ayakkabılar, kişisel koruyucu ekipmanın bir parçası olarak kabul edilmektedir. Ürün geliştirme amacı ile, ayakkabıların taban birimleri, dış tabanlar veya üst parçalar gibi diğer çözücü bileşenleri de test edilmektedir.

Standart kapsamında uygugulanan testlerde normal kuvvet, ayakkabı boyunca yüzeye dik olarak (90 derece) uygulanan kuvveti ifade etmektedir. Sürtünme kuvveti, ayakkabı bir yüzey üzerinde kayarken ortaya çıkan ve yüzeye paralel ve hareket yönüne karşı kuvveti ifade etmektedir. Sürtünme katsayısı, normal kuvvete bölünen sürtünme kuvvetinin oranıdır. Statik temas süresi ise, 50 N’luk normal kuvvete ulaşan yüzey ile ayakkabının ilk teması, yani hareketin başlangıcı arasındaki süreyi ifade etmektedir.

Test sırasında, test edilecek ayakkabı parçası, belli bir normal kuvvete maruz bırakılarak bir yüzeye yerleştirilmektedir. Arkasında ya yüzeye göre yatay olarak ya da yüzey ayakkabıya göre yatay olarak hareket ettirilmektedir.  Bu sırada hem sürtünme kuvveti hem de normal kuvvet ölçülmekte ve dinamik sürtünme katsayısı hesaplanmaktadır.

Ayakkabı, şu modlardan bir veya daha fazlasında test edilmekktedir: açılı temasta ileri topuk kayması, ön kısımda geriye doğru kayma ve ileri düz kayma. Topuk testi modu, yaya kayma riskini azaltma açısından çok önemli bir test modu olarak kabul edilmektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN ISO 13287 kişisel koruyucu ekipman olan ayakkabıların kayma direnci test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.