Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 50321-1 Gerilim Altında Çalışma - Elektriksel Koruma İçin Ayak Giyeceği - Yalıtkan Ayak Giyeceği ve Galoşlar

EN 50321-1 Gerilim Altında Çalışma - Elektriksel Koruma İçin Ayak Giyeceği - Yalıtkan Ayak Giyeceği ve Galoşlar

Bir Avrupa standardı olan EN ISO 50321-1 standardında, çalışanları elektrik çarpmasına karşı koruyan ve 36000 Volt alternatif akım veya 25000 Volt doğru akıma kadar kurulumlarda gerilimli parçalara yakın çalışmak için kullanılan, elektrik yalıtımlı ayakkabı ve botlar gibi kişisel koruyucu ekipman ayakkabılarına yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 50321-1 Gerilim altında çalışma - Elektriksel koruma için ayak giyeceği - Yalıtkan ayak giyeceği ve galoşlar.

EN 50321-1 Gerilim Altında Çalışma - Elektriksel Koruma İçin Ayak Giyeceği - Yalıtkan Ayak Giyeceği ve Galoşlar

Elektriksel yalıtımlı ayakkabılar, insan sağlığı için tehlikeli akımın, ayak yolu ile vücuda geçmesini önleyen ve giyen kişiyi elektriksel şoklara karşı koruyan ayakkabıladır.

Bu standart kapsamına giren koruyucu ayakkabılar, eldiven ve battaniye gibi diğer elektriksel yalıtılımlı koruyucu ekipman ile birlikte kullanıldığı zaman, kişilere tehlikeli akımın ayaklardan geçmesini önlemektedir. Antistatik ve iletken ayakkabılar bu standardın kapsamı dışındadır.

Bu tür ayakkabılara uygulanacak elektriksel olmayan testler, ürünün kullanım şekline bağlı olarak şu standartlarda yer alan gerekliliklere uygun şekilde yapılmaktadır:

  • EN ISO 20344 Kişisel koruyucu donanım - Ayak giyecekleri için deney metotları
  • EN ISO 20345 Kişisel koruyucu donanım - Emniyet ayak giyecekleri
  • EN ISO 20346 Kişisel koruyucu donanım - Koruyucu ayak giyecekleri
  • EN ISO 20347 Kişisel koruyucu donanım - İş ayak giyecekleri

Elektriksel testler ise genel olarak, yalıtımlı ayakkabı sınıflandırmasına göre, EN 60060-2 Yüksek gerilim deney teknikleri - Bölüm 2: Ölçme sistemleri standardına uygun olarak gerçekleştirilen, dayanım voltaj testi ve direnç voltaj testidir.

EN 50321 standardında ayrıca bu tür koruyucu ayakkabılar için işaretleme, ambalajlama, kullanım talimatı ve diğer birçok bilgi yer almaktadır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 50321-1 gerilim altında çalışmalarda elektriksel koruma amaçlı kullanılan yalıtkan ayak giyeceği ve galoşlar test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.