Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 15090 İtfaiyeciler İçin Ayak Giyecekleri

EN 15090 İtfaiyeciler İçin Ayak Giyecekleri

Bir Avrupa standardı olan EN ISO 15090 standardında, itfaiyeciler tarafından yangın söndürme, genel amaçlı kurtarma, yangın kurtarma ve tehlikeli maddelerle ilgili acil durumlarda kullanılacak üç tür ayakkabının performansına yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 15090 İtfaiyeciler için ayak giyecekleri.

EN 15090 İtfaiyeciler İçin Ayak Giyecekleri

Söz konusu standart, yüksek riskli durumlarda kullanılan özel kişisel koruyucu ekipmanları kapsamamaktadır. Örneğin, ISO 15538 standardında açıklanan koşullar gibi (ISO 15538 İtfaiyeciler için koruyucu giysiler - Yansıtıcı dış yüzeye sahip koruyucu giysiler için laboratuvar test yöntemleri ve performans gereksinimleri).

İtfaiyeciler güvenlik ayakkabısı seçiminden önce, çalışma ortamı için öncelikle yakın zamanda yapılmış bir risk değerlendirme çalışmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışma, korunmak istenen tehlikeler hakkında net bir fikir vermekte ve çalışma ortamı için en uygun kişisel koruyucu ekipman seçimine olanak tanımaktadır.

Esas olarak itfaiyeciler için başlıca ayakkabı türleri şunlardır:

  • Tip 1: Genel amaçlı kurtarma, yangın söndürme, orman gibi bitkisel alanlardaki yangını içeren yangın söndürme eylemi, tarlalar, ot veya tarım arazileri için uygundur.
  • Tip 2: Yangın veya acil durumda bulunan binalarda, kapalı yapılarda, araçlarda, gemilerde veya benzeri mülklerde yangın kurtarma, yangının söndürülmesi ve mülkün korunması için uygundur.
  • Tip 3: Can kaybına, personelin yaralanmasına veya mülke ve çevreye zarar veren ve tehlikeli kimyasalların çevreye salınmasını içeren acil durumlar için uygundur. Ayrıca yangın veya acil durum ile ilgili olan uçaklarda, binalarda, kapalı yapılarda, araçlarda, gemilerde veya benzeri mülklerde yangın kurtarma, yangın söndürme ve mülkün korunması için de uygundur.

Genelde her durumda itfaiyeciler için ayak giyecekleri üretilmektedir ve bunların işlevselliğini belirlemek için belli testlerden geçirilmesi gerekmektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 15090 itfaiyeciler için ayak giyecekleri test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.