Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Ayak Koruma Ekipman Testleri

Birçok sektörde çalışanların, tabanı delen nesneler, düşen veya yuvarlanan nesneler, kimyasal tehlikelerin mevcut olması ya da çalışanların elektriksel tehlikelere maruz kalması yüzünden, ayak yaralanması tehlikesi yaşamaktadır. Bu nedenle çoğu zaman çalışanların, koruyucu ayakkabı kullanmaları gerekmektedir.

Ayak Koruma Ekipman Testleri

Koruyucu ayakkabı veya ekipman kullanılmasını gerektiren birçok farklı iş tehlikesi bulunmaktadır. Örneğin, kesilen ağır malzemeler düşebilir ve çalışanın ayağına çarpabilir. İnşaat malzemeleri ile veya bunların çevresinde çalışırken olduğu gibi, çalışanlar tarafından ağır malzemeler ve aletler kolayca düşürülebilir veya devrilebilir. Ağır borular veya çelik çubuklar gibi yuvarlak nesneler ve ekipmanlar ayakların üzerine yuvarlanabilir. Yerdeki çivi, keskin inşaat demiri, kırık cam parçaları veya keskin metal parçaları, ayakkabının tabanını veya yanlarını delebilir. Ayakkabıya bulaşacak toksik kimyasallar cilt tarafından emilebilir. Ya da elektrik hatları ve ekipmanları ile çalışmalarda, çalışanlar elektrik akımına maruz kalabilir.

Bu bakımdan öncelikle, ayaklar için potansiyel tehlike taşıyan ve mevcut tehlikelerin türüne uygun koruyucu ayakkabı ve güvenlik ekipmanı kullanılmasını gerektiren işler belirlenmelidir. Daha sonra güveli korunma için, emniyet burunlu ayakkabılar veya botlar, takılabilir burun koruyucuları, ayakkabının içine yerleştirilen veya takılan metatarsal korumalar, deri kenarları ve üst kısımları olan ayakkabılar veya botlar ve keskin nesnelerle delinmeyi önlemek için çelik saplar içeren güvenlikli ayakkabılar ve benzerleri arasından doğru seçim yapmak gerekmektedir.

Ayak koruma ekipman testleri kapsamında gerçekleştirilen testlerde dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • EN ISO 20345 Kişisel koruyucu donanım - Emniyet ayak giyecekleri
  • EN ISO 20346 Kişisel koruyucu donanım - Koruyucu ayak giyecekleri
  • EN ISO 20347 Kişisel koruyucu donanım - İş ayak giyecekleri
  • EN ISO 17249 Zincirli testereyle kesmeye dirençli güvenlik ayakkabıları
  • EN 15090 İtfaiyeciler için ayak giyecekleri
  • EN 50321-1 Gerilim altında çalışma - Elektriksel koruma için ayak giyeceği - Yalıtkan ayak giyeceği ve galoşlar
  • EN IEC 61340-4-3 Elektrostatik - Bölüm 4-3: Özel uygulamalar için standard deney metotları: Ayakkabı
  • EN ISO 22568-1 Ayak ve bacak koruyucuları - Ayakkabı parçaları için gereklilikler ve test yöntemleri - Metalik kaplamalar
  • EN ISO 13287 Kişisel koruyucu ekipman - Ayakkabı - Kayma direnci için test yöntemi

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile koruyucu ekipman laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ayak koruma ekipman test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.