Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Tanzanya İhracat Uygunluk Belgesi

Tanzanya İhracat Uygunluk Belgesi

Tanzanya Standartlar Bürosu tarafından sevkiyat öncesi gönderi doğrulama kapsamında bir takım yasal düzenlemeler çıkarılmış ve 2012 yılından itibaren bir uygunluk değerlendirme programı yürürlüğe konulmuştur. Bu programın temel amaçları şunlardır:

Tanzanya İhracat Uygunluk Belgesi

  • Düzenlenmiş ürünlerin ithalatının, onaylanmış teknik düzenlemelere ve ulusal ve uluslararası standartlara uygun olmasını sağlamak
  • Tüketicilerin satın aldıkları ithal malların güvenliği ve kalitesinden emin olmak
  • Ülkede faaliyet gösteren üretici firmaları haksız rekabetten korumak
  • İnsanların sağlıklarının ve doğal çevrenin zarar görmesinin önüne geçmek

Tanzanya gümrüklerinde bir uygunluk sertifikasının (CoC, certificate of conformity) mutlaka eşlik etmesi gereken ürün grupları şunlardır: oyuncaklar ve spor ekipmanı, otomotiv ürünleri, elektrikli ve elektronik ürünler, kimyasal ürünler, mekanik malzemeler ve gaz cihazları, kağıt ve kırtasiye ürünleri, ahşap ve metal mobilya, güvenlik ürünleri (kişisel koruyucu donanım), gıda ürünleri ve kullanılmış ürünler.

Sevkiyat öncesinde yetkili kuruluşlar tarafında bu belgenin düzenlenmesinden önce gerekli testler yapılmakta, ürünler muayene edilmekte ve ürün ile ilgili belgeler incelenmektedir. Bunun için ihracatçı firma yetkili kuruluşa, ihraç edilmek istenen malların tanımını, test raporlarını, kalite, sağlık, güvenlik ve çevre standartlarına göre yapılmış analiz raporları ve ürünlerin yerel ve geçici kullanılabilirlik tarihi ile ilgili bilgileri vermek zorundadır.

Uygunluk değerlendirme programında genel olarak üç farklı yol izlenmektedir: herhangi bir ürün veya herhangi bir üretici firma için, yetkili kuruluş tarafından önceden kaydedilmiş ürünler için ve yetkili kuruluş tarafından önceden lisanslanmış ürünler için. Gerekli durumlarda yetkili kuruluş tarafından ilave test ve analizler yapılabilir.

Yetkili kuruluş sağlanan belgelerle ürünleri değerlendirmekte ve uygun görürse güvenli bir uygunluk sertifikası düzenlermektedir. İhracatçı firmaların, bu belgeyi almadan sevkiyat yapmaması gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, uygunluk değerlendirme programları kapsamında, Tanzanya ihracat uygunluk belgesi hizmetleri de sağlanmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.