Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan İhracat Uygunluk Belgesi

Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan İhracat Uygunluk Belgesi

Rusya ile birlikte Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan ülkelerinde uygulanan ihracat uygunluk belgesi programı, bu ülkelere ihraç edilen çoğu ürünler için geçerlidir. Bu belge, ihracat yapan ülkede bulunan yetkili kuruluşlar tarafından düzenlenmekte ve ürünlerin standartlara ve kalite ile güvenlik gerekliliklerine uygun olduğunu kanıtlamaktadır. Uygunluk belgesi, gümrük işlemlerinin tamamlanması ve ürünlerin ülke içinde pazarlanması için zorunludur.

Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan İhracat Uygunluk Belgesi

Rusya’da Gost-R olarak adlandırılan sertifikasyon programı, kozmetik ürünleri, gıda ürünleri, oyuncaklar, tekstil ürünleri, elektrikli ev ürünleri ve endüstriyel ekipman dahil geniş bir ürün yelpazesini kapsamaktadır. Sertifika alındıktan sonra program kapsamındaki ürünlerin, uygunluk işareti olarak da bilinen GOST-R işaretini taşıması gerekmektedir. GOST-R işareti, diğer zorunlu Rus sertifika türlerinin yanı sıra, ithal edilen ürünlerin Rus standartlarına ve güvenlik gerekliliklerine uygun olduğunu ifade etmektedir. İhracat uygunluk belgesi (CoC, certificate of conformity) sadece GOST yetkilileri tarafından akredite edilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından düzenlemektir.

Rusya ve sayılan ülkelere gönderilecek ürünler GOST-R sertifikasına tabi olmasa bile uygunluk beyanı gibi başka zorunlu belgelere tabi olabilir. Bu bakımdan ihtiyaç duyulacak belgelerin anlaşılması ve hazırlanması konusunda yetkili bir kuruluş ile çalışmanın önemi büyüktür.

Rusya’da standartları belirleyen ana kuruluş Federal Teknik Düzenlemeler ve Metroloji Ajansı’dır. Bu kuruluş eski Sovyetler Birliği’nde geçerli olan GOST standartlarına (devlet standartlarına) benzer şekilde GOST-R standartlarını geliştirmiştir. Arkasından sektöre özgü Rus teknik düzenlemelerini (TU) geliştirmiştir. Daha sonra Rusya, Kazakistan ve Belarus arasında Avrasya Ekonomik Birliği kurulmuştur. Bu kuruluş standartların uyumunu ve beş üye ülke için yeni teknik düzenlemeler oluşturulmasını denetlemektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, uygunluk değerlendirme programları kapsamında, Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan ihracat uygunluk belgesi hizmetleri de sağlanmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.