Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Nijerya İhracata Uygunluk Değerlendirme Programı

Nijerya İhracata Uygunluk Değerlendirme Programı

Çoğu ülkede uygulanmakta olan uygunluk değerlendirme programları, ülkeye ithal edilecek ürünlerin sevkedilmeden önce tarafsız yetkili bir gözetim kuruluşu tarafından test ve muayene edilmesini ve bir uygunluk sertifikası (CoC, certificate of conformity) düzenlenmesini gerektirmektedir. Bu uygulama ile birlikte sevkiyatlar gümrükten kolayca çekilmekte ve ürünlerin yasal düzenlemelere ve ilgili ulusal ve uluslararası standartlara uygun olduğu doğrulanmaktadır.

Nijerya İhracata Uygunluk Değerlendirme Programı

Bir Afrika ülkesi olan Nijerya’da standartlar Nijerya Standartlar Kurumu (SON) tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır ve bu kuruluş, ülkeye ithal edilecek ürünlerin Nijerya ürün uygunluk belgesi (SONCAP) eşiliğinde sevkedilmesini zorunlu tutmaktadır. 2005 yılından beri uygulanan Nijerya ihracata uygunluk değerlendirme programı sayesinde standartlara uygun olmayan ve tüketiciler için güvensiz bulunan ürünlerin ülkeye girişine izin verilmemektedir.

Bu uygulama kapsamında bırakılan ürünler şunlardır: gıda ürünleri, ilaçlar, ekipman ve makina dışında medikal ürünler, hammadde olarak kullanılan kimyasallar, askeri malzeme ve ekipmanlar, yasal düzenlemelerde kaçak olarak sınıflandırılan ürünler ve otomobil dışında ikinci el ürünler. Bu sayılanlar haricinde kalan bütün ürünler uygunluk değerlendirme programı kapsamında girmektedir. Bu belgenin en büyük yararı, ürünlerin Nijerya gümrüklerinden sorunsuz ve çabuk geçmesidir.

İhracata uygunluk değerlendirmesi yapılırken, genel olarak sürecin doğrulanması adı verilen üç uygunluk yönteminden biri izlenmektedir. Bunlardan hangisinin seçilmesi konusunda ihracatçı firmanın profili etkili olmaktadır:

  • Seyrek gönderileri olan ihracatçı firmalar için A yöntemi: kayıt dışı ve lisanssız ürünler (muayene ve test yapılması gerekmektedir)
  • Düzenli sevkiyat yapan ihracatçı firmalar için B yöntemi: tescilli ürünler (yüzde 40 muayene ve rasgele test gerekmektedir)
  • Düzenli ve yüksek hacimli sevkiyat yapan ihracatçı firmalar için C yöntemi: lisanslı ürünler (lisans incelemesi ve rasgele test gerekmektedir)

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, uygunluk değerlendirme programları kapsamında, Nijerya ihracata uygunluk değerlendirme programı hizmetleri de sağlanmaktadır.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.