Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Mozambik İhracat İçin Sevkiyat Öncesi İnceleme

Mozambik İhracat İçin Sevkiyat Öncesi İnceleme

Profesyonel bir şekilde gerçekleştirilen sevkiyat öncesi denetimler, ilgili taraflara, ürünlerin yasal düzenlemelere ve uluslararası standartlara uygun olduğu konusunda güvence vermektedir.

Mozambik İhracat İçin Sevkiyat Öncesi İnceleme

Sevkiyat öncesi muayene ve denetimler, alıcılar, tedarikçi firmalar veya acenteler tarafından, ürünler sevk edilmeden önce atılan bir adımdır. Bu muayene ve denetimlerin amacı, ürün miktarı ve kalitesini kontrol etmek, ürünlerde herhangi bir kusur olup olmadığını belirlemek ve ürünlerin hedef pazarın güvenlik gereksinimlerini karşıladığından emin olmaktır.

Sevkiyat öncesi denetimlerin başlaması, Dünya Ticaret Örgütü tarafından değiştirilen Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) kapsamında, uluslararası ticaret standartlarını iyileştirme anlaşmasına dayanmaktadır. Bu çerçevede sevkiyat öncesi muayene ve denetimlerde şu ilkelerin uygulanması konusunda bir takım yükümlülükler getirilmiştir: ayrımcılık yapmama, şeffaf olma, gizli ticari bilgileri koruma, gecikmelerden kaçınma ve ihracatçı firma tarafından, ürünlerin gönderildiği ülkede aynı veya benzer ürünlerin fiyatına dayalı bir fiyat uygulama.

Bağımsız ve tarafsız hareket eden yetkili kuruluşlar, üretimin en az yüzde 80’i tamamlandığı zaman sevkiyat öncesi denetimleri gerçekleştirmektedir. Bu, sevkiyat öncesinde gerekli düzeltici önlemleri almak için son fırsattır. Aslında bu uygulama, maliyetli ithalat risklerine karşı korunmak için etkili bir araçtır.

Mozambik resmi makamları da ülkelerine gönderilecek ürünlerin sevkiyat öncesinden kontrol edilmesini ve düzenlenecek bir uygunluk sertifikası (CoC, certificate of conformity) eşliğinde gümrüklere gelmesini istemektedir. Bu şekilde bir yandan kendi ekonomisini korurken ve geliştirirken, bir yandan da ülkesinde yaşayan insanları ve doğal çevreyi korumaya çalışmaktadır.

Mozambik’te standartları geliştiren ve yayınlayan kuruluşun belirlediği gerekliliklere göre sevkiyat öncesi, ürünlerin ve dokümanların incelenmesi ve gerekli standartlara uygunluğun belirlenmesi, gümrüklerde yaşanacak problemleri önlemekte, gecikmelerin önüne geçmekte ve uygun olmayan ürünlerin ülkeye girişini engellenmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, uygunluk değerlendirme programları kapsamında, Mozambik ihracat için sevkiyat öncesi inceleme hizmetleri de sağlanmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.