Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kuveyt İhracat Uygunluk Değerlendirme Programı

Kuveyt İhracat Uygunluk Değerlendirme Programı

Sevkiyat öncesi incelemeler, genelde sevkiyatın kalite seviyesini teyit eden etkili bir incelemedir. Normal durumda üretimin yüzde 100 tamamlanmış olmasını ve ürünün en yüzde 80’inin paketlenmiş olmasını gerektirmektedir. Bu incelemeler sırasında kontrol edilen örnekler, uluslararası standartlara ve Kuveyt standartlar örgütü tarafından açıklanan standartlara göre rastgele seçilmektedir. Esasen ürünler farklıdır ve ortaya çıkacak çeşitli kusurlara sahiptir. Yetkili kuruluşlar tarafından verilen uygunluk değerlendirme hizmetleri ve düzenlenen uygunluk sertifikası (CoC, certificate of conformity), herbir ürünün stili, işlevi, özellikleri ve diğer önemli bilgileri esas alınarak ve özel ölçütler kullanılarak gerçekleştirilen incelemelere dayanmaktadır.

Kuveyt İhracat Uygunluk Değerlendirme Programı

Kuveyt’te bugün KUCAS adı verilen bir uygunluk değerlendirme programı uygulanmaktadır. Bu bir Kuveyt uygunluk güvence programıdır. Bu ülkeye gönderilecek ürünlerin, sadece yasal düzenlemelerle belirlenmiş olan ürünler içinde olması ve KUCAS koşullarını karşılaması gerekmektedir.

2003 yılından beri uygulanmakta olan bu program, ses ürünleri, aydınlatma ürünleri ve ev aletlerinin büyük bir kısmını kapsamaktadır. Bu programın temel unsuru, ülkeye girecek ürünlerin Kuveyt ulusal teknik düzenlemelerine ve ilgili uluslararası standartlara uygun olmasıdır. Bu nedenle bütün ürünlerin, sevk edildiği ülkede düzenlenecek bir uygunluk sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Kuveyt gümrük idareleri, bu belge olmadan ülkeye sokulmak istenen ürünleri reddedilebilir ya da ilave testler talep edebilir. Böyle bir durum doğal olarak ihracatçı veya üretici firma için gereksiz zaman kayıplarına ve ilave maliyetlere mal olacaktır.

Bu arada uygunluk değerlendirme belgesine sahip olsa bile İslam dini esaslarına karşı ürünlerin ve İsrail menşeli ürünlerin Kuveyt gümrüklerinden geçmesine izin verilmemektedir.

Farklı ülkeler, farklı kural ve gereksinimlere sahiptir ve farklı uygunluk değerlendirme programları uygulamaktadır. Yetkili kuruluşlar bu konuda oldukça deneyimlidir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, uygunluk değerlendirme programları kapsamında, Kuveyt ihracat uygunluk değerlendirme programı hizmetleri de sağlanmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.