Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Katar İhracat Uygunluk Belgesi

Katar İhracat Uygunluk Belgesi

Katar, Katar Standartlar ve Metroloji Genel Teşkilatı aracılığı ile, araç yedek parçalarının ve araç lastiklerinin ithalat ve satışını düzenleyen bir dizi katı yasal düzenlemeler yayınlamıştır. Bu ürünlerin yanı sıra bazı elektrikli ürünlerin Katar’a ihraç edilmesi durumunda, gümrük işlemleri için zorunlu bir uygunluk sertifikası (CoC, certificate of conformity) gerekmektedir. Yürürlükte olan yasal düzenlemelere göre, Katar gümrük idareleri, menşe ülkedeki akredite bir kuruluş tarafından düzenlenen bir uygunluk sertifikasına eşlik etmedikçe, belli ürünlerin ithalatına izin vermemektedir. Bunun yanı sıra ulusal standartlara uyulmaması durumunda ithalatçı firmalara ağır para cezası uygulanmaktadır.

Katar İhracat Uygunluk Belgesi

Toplu olarak Katar uygunluk programının kapsamına giren ürünler şunlardır: araç lastikleri, emniyet kemerleri, jantlar, fren balataları, egzoz fanları, elektrikli ütüler ve saç kurutma makinaları. Araç lastikleri kapsam içinde olmasına rağmen, Katar gümrükleri, Körfez Standartları Örgütü uygunluk sertifikalarını da kabul etmektedir.

Kısaca uygunluk belgesi, ürünlerin gümrüklerden çekilmesi için sunulan zorunlu bir gümrükleme belgesidir. Bu belge, ürünlerin yürürlükteki Katar standartlarına veya uluslararası standartlara uygun olduğunu teyit etmektedir.

Katar’a ithal edilecek belli ürünlerin güvenlik, sağlık ve çevre gereksinimlerini karşılamasını sağlamak amacı ile Katar Çevre Bakanlığı ve Katar Standartlar ve Metroloji Genel Teşkilatı tarafından 2011 yılından itibaren ihracat uygunluk belgesi uygulaması yürürlüktedir. Bu uygulamanın başlıca hedefi, güvenli olmayan ve kalitesiz ürünleri pazarlarına girmemesini sağlamaktır.

Her ülkenin uygunluk değerlendirme programı temelde benzer noktalar taşısa da farklı olmaktadır. Ancak hepsinde de ürünler incelenmekte, gerekli durumlarda testlerden geçirilmekte ve onaylanmaktadır. Bu farklılıkları ve ürün ile ilgili uyumluluk gereksinimlerini anlamak çok önemlidir. Çünkü ürünler gümrükten geçerken gecikmelere ve ilave maliyetlere katlanmak söz konusu olabilir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, uygunluk değerlendirme programları kapsamında, Katar ihracat uygunluk belgesi hizmetleri de sağlanmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.