Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kamerun İhracat Uygunluk Belgesi

Kamerun İhracat Uygunluk Belgesi

Bir uygunluk sertifikası, minimum güvenlik, düzenleme ve teknik gereksinimleri karşılayan ürünlere verilen bir sertifikadır. Uygunluk sertifikaları dünya genelinde farklılık gösterebilir. Bu nedenle uluslararası ticareti yapılan ürünleri üreten firmalar, uymaları gereken farklı standartların farkında olmak zorundadır. Bir ürünün belli bir ülkenin gümrüklerinden geçebilmesi için genellikle bir uygunluk sertifikası (CoC, certificate of conformity) gerekmektedir.

Kamerun İhracat Uygunluk Belgesi

Uygunluk sertifikası esas olarak akredite bir kuruluş tarafından düzenlenmelidir. Bugün Avrupa Birliği ülkelerinde özellikle birçok elektronik ürünün üzerinde bulunan CE işareti, bir uygunluk sertifikasını ifade etmemektedir. Uygunluk sertifikaları her sektöre özeldir. Örneğin, telekomünikasyon sektöründeki uygunluk, ekipmanın yerel düzenlemelere uygunluk açısından test edilmesini gerektirmektedir.

Uygunluk sertifikaları taraflar arasındaki güven ilişkisinin önemli bir parçasıdır. Bu belgeler, bir ürünün minimum üretim, teknik ve güvenlik standartlarına uygun olduğunu belgelemektedir. Farklı sektörler ve farklı ülkeler, farklı standartlar uyguladığı için, bu standartlar ürünün ne olduğuna ve nasıl pazarlanacağına bağlı olarak değişmektedir. Uygunluk sertifikası bir ürünün, tanımlı tüm gereksinimleri karşıladığını belirtmektedir.

Kamerun’a yapılacak ihracat işlemlerinde de Kamerun’da, ihracat için sevkiyat öncesi uygunluk değerlendirme programı uygulanmaktadır. Kamerun ile ticaret yapan ihracatçı firmalar, ürünlerin gümrük işlemlerinin yapılabilmesi için, Kamerun Standartlar ve Kalite Ajansı tarafından belirlenen uygunluk değerlendirme programının gerekliliklerine uymak zorundadır. Bunun aksine hareket edilmesi, ürünlerin tasfiyesinde, cezalara ve bazen ürünlerin geri çevrilmesine neden olabilir.

Uygunluk değerlendirme programı, başlıca şu ürünlerin uygunluğunu doğrulamaktadır: tüm işlenmiş ve işlenmemiş gıda ürünleri, sağlık ve güzellik ürünleri, rafine edilmiş petrol ürünleri, inşaat malzemeleri, gaz tüpleri ve kağıt ürünler.

Söz konusu uygulama, Kamerun vatandaşlarını düşük standartlı ve sahte ürünlerden korumak ve pazardaki ürünlerin kalitesini güvence altına almak için yürürlüğe konulmuştur.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, uygunluk değerlendirme programları kapsamında, Kamerun ihracat uygunluk belgesi hizmetleri de sağlanmaktadır.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.