Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Irak İhracat Uygunluk Belgesi

Irak İhracat Uygunluk Belgesi

Yetkili kuruluşlar veya akredite laboratuvarlar tarafından düzenlenen uygunluk sertifikası (CoC, certificate of conformity), ürünün gerekli testlerden ve incelemelerden geçirildiğini ve ilgili standartları, spesifikasyonu ve teknik ve güvenlik gerekliliklerini karşıladığını kanıtlayan bir belgedir.

Irak İhracat Uygunluk Belgesi

Alıcı firmalar genel olarak kritik veya yüksek riskli ürünler veya bileşenler için bu belgeyi talep etmektedir. Ayrıca, bazı durumlarda resmi kuruluşlar, uyguladıkları uygunluk değerlendirme programının bir gereği olarak ülkelerine gönderilecek ürünlere bir uygunluk sertifikasının (CoC, certificate of conformity) eşlik etmesini zorunlu kılmaktadır. Bu durumda belge, ürünün güvenli olduğu, insan sağlığı ve çevre için bir tehlike yaratmadığı anlamına gelmektedir.

Bazı ülkelerin gümrük idareleri, ithal edilen ürün gerektiriyorsa, mutlaka bir uygunluk belgesi talep edecektir. Bu belge ürünlerin gümrüklerden hızlıca geçmesi bakımından önemlidir. Aksi halde ürünler gümrükte tutulmakta, el konulmakta, cezalar uygulanmakta, hatta bazı durumlarda imha edilmektedir. Gümrükte bu belgenin gerekli olmasının başlıca nedeni, ithal edilen ürünün ilgili standartlara uygun olduğunu kanıtlamaktır.

Irak resmi makamları, ülkelerine gönderilen ürünlerin, standart dışı, düşük kaliteli veya sahte olmasını önlemek ve tüketicilerini, çevreyi ve kamu güvenliğini korumak amacı ile sevkiyat öncesi test ve belgelendirme programını uygulamaktadır. 2011 yılında başlatılan bu uygulama ile belli ürünlerin Irak gümrüklerinden geçişi sırasında, mutlaka bir uygunluk belgesi olmak zorundadır. Bu belge, ürünlerin gümrük işlemleri için gerekli olan bir belgedir.

İhracat uygunluk belgesinin sadece yetkili kuruluşlardan alınması oldukça önemlidir. Bugün Irak gibi birçok ülkede uygunluk değerlendirme programları uygulanmakta ve sevkiyat öncesinde uygunluk belgesi düzenlenmesi zorunlu tutulmaktadır. Bu şekilde ihracattan önce ürünlerin kalitesi ve güvenliği doğrulanmış olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, uygunluk değerlendirme programları kapsamında, Irak ihracat uygunluk belgesi hizmetleri de sağlanmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.