Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Gana İhracat Uygunluk Belgesi

Gana İhracat Uygunluk Belgesi

Gana Standart Kurumu tarafından başlatılan uygulamaya göre, dünyanın her yanından Gana’ya gönderilecek ürünlerin, ulusal ve uluslararası çevre, sağlık ve güvenlik standartlarını karşıladıklarından emin olmak için test edilmesi ve denetlenmesi gerekmektedir.

Gana İhracat Uygunluk Belgesi

Bu uygulama kapsamında uygunluk değerlendirme testlerinin yapılması ve bir uygunluk sertifikası (CoC, certificate of conformity) düzenlenmesi zorunlu olan ürünler şunlardır: kimyasal ürünler (kimyasal maddeler hariç), mekanik malzemeler ve gazla ilgili cihazlar, odun hamuru, kağıt ve mukavva malzeme ve ürünler, ahşap ve metal mobilya ürünleri, tekstil ürünleri, deri giysiler, güvenlik ürünleri (kişisel koruyucu ekipman), gıda ürünleri, inşaat malzemeleri, seçilmiş tıbbi cihazlar ve ilaçlar, oyuncaklar, spor ekipmanı, elektrikli ve elektronik ürünler, kullanılmış ürünler (örneğin Gana Standart Kurumu tarafından tanımlanan kullanılmış giysiler, kullanılmış ayakkabılar), yakıt ve petrol ürünleri, madencilik ekipmanı ve parçaları, cam eşyalar, otomotiv ürünleri ve kullanılmış araçlar. Bu arada ikinci el şu ürünlerin Gana’ya ihraç edilmesi yasaktır: iç çamaşırları ve mendiller, minderler, sıhhi malzemeler, buzdolapları, derin dondurucular, LPG tüpleri ve taklit ürünler.

Gana’da başlatılan bu uygunluk değerlendirme programı, ülkeye büyük fayda sağlamakta ve uluslararası ticaret standartlarının yükseltilmesine yardımcı olmaktadır.

Ülkemizde de yetkili kuruluşlar tarafından sevkiyattan önce ürünlerin Gana standartlarına ve uluslararası standartlara uygunluğunu doğrulamak ve gümrük işlemlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için test ve muayene işlemleri yapılmakta ve uygunluk sertifikası düzenlenmektedir. Bu uygulamanın temel amacı, Gana’da tüketicilerin ve çevrenin sahte ve standart dışı ürünlerden korunmasıdır. Bu programa uymak için Gana’ya yapılacak sevkiyatta, düzenlenen uygunluk sertifikasının ürünlere eşlik etmesi zorunludur. Bu sertifika, ürünlerin ulusal ve uluslararası ve hatta bölgesel standartlara uygun olduğunu kanıtlamaktadır. Uygunluk sertifikası olmadan ürünlerin gümrükten çekilmesi mümkün değildir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, uygunluk değerlendirme programları kapsamında, Gana ihracat uygunluk belgesi hizmetleri de sağlanmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.