Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Fildişi Sahili İhracat Uygunluk Belgesi

Fildişi Sahili İhracat Uygunluk Belgesi

Uygunluk değerlendirme programları, temelde sevkiyat öncesi, yani söz konusu ürünler ihracatçının ülkesinden ayrılmadan önce yapılan test, muayene veinceleme işlemlerini kapsamaktadır. Dünya Ticaret Örgütü, sevkiyat öncesi uygunluk değerlendirmeye yönelik yasal düzenlemelerin, özellikle gelişmekte olan ülkelere ithal edilen ürünlerin kalitesini, miktarını ve standartlara uygunluğunu doğrulamak için gerekli bir süreç olduğunu kabul etmektedir.

Fildişi Sahili İhracat Uygunluk Belgesi

Sevkiyat öncesi test ve muayeneler, tanım gereği ihracatçılarının topraklarında gerçekleştirilmektedir ve bu denetimler, tarafsız ve bağımsız hareket eden yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Kısaca uygunluk denetimleri, sevk edilen ürünlerin belirtilen miktarını, gümrük sınıflandırmasını ve fiyatını doğrulamaya yöneliktir. Günümüzde kalite, standartlar ve teknik düzenlemelere uygunluk değerlendirme programlarının sayısı gittikçe artmaktadır. Son yıllarda Fildişi Sahili de bu tür programlar üzerinde daha fazla durmaktadır. İhracatçı firmaların bu programları dikkate almaları gerekmektedir.

Bir Afrika ülkesi olan Fildişi Sahili resmi kuruluşları, uygunluk kapsamında belli gereksinimler üzerinde durmaktadır. Örneğin, ülkeye ithal edilecek ürünlerin her sevkiyatına bir uygunluk sertifikası (CoC, certificate of conformity) ürünlere eşlik etmelidir. Bu belge olmadan ürünlerin gümrüklerden çekilmesine izin verilmemektedir. Aksi durumda tüm gönderiler geri çevrilecek ve bir takım cezalar uygulanacaktır. Bu belge, ürünlerin ilgili teknik düzenlemelere, ulusal, bölgesel veya uluslararası standartlara ve yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarına uygun olduğunu kanıtlamaktadır.

İhracat uygunluk belgesi kapsamına giren başlıca ürünler şu şekilde sıralanabilir: gıda ürünleri, kozmetik ve hijyen ürünleri, inşaat malzemeleri, elektrikli ve elektronik ürünler, paketleme malzemeleri, makinalar, araç yedek parça, aksesuar ve yağlayıcıları, basınçlı ekipmanlar, sağlık, güvenlik ve çevreyi etkileyen ürünler, kişisel koruyucu ekipman, tekstil ürünleri, ayakkabı ve oyuncaklar.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, uygunluk değerlendirme programları kapsamında, Fildişi Sahili ihracat uygunluk belgesi hizmetleri de sağlanmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.