Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Etiyopya İhracat Uygunluk Sertifikası

Etiyopya İhracat Uygunluk Sertifikası

Genel olarak birçok ülke tarafından uygulanmakta olan uygunluk sertifikası (CoC, certificate of conformity) programlarının ortak amaçları şu şekilde sıralanabilir:

Etiyopya İhracat Uygunluk Sertifikası

  • Gönerilecek ürünlerin sevkiyattan önce zorunlu güvenlik gereksinimlerini karşılamasını sağlamak
  • Bu şekilde ülkeye standart dışı veya düşük standartlı ürünlerin girmesine engel olmak
  • Ülkeye kalitesiz ürünlerin girmesine izin vermeyerek toplumu ve çevreyi korumak
  • Düzenli ve şeffaf prosedürler ile uluslararası ticareti kolaylaştırmak
  • İhracat uygunluk sertifikasını, akredite edilmiş üçüncü taraf kuruluşlara bırakarak, devlet kaynaklarına olan talebi azaltmak
  • İthal mallara olan tüketici güvenini artırmak ve ekonomiyi genişletmek.

İhracat uygunluk belgesi arayan ülkelerden biri de Etiyopya’dır. Etiyopya Uygunluk Değerlendirme Kuruluşu (ECAE), ülkede standartları geliştirme kuruluşu (ESA) tarafından hazırlanan liste dahilindeki bütün ürünler için gözetim ve uygunluk değerlendirme işlemlerinin yapılmasını zorunlu tutmaktadır. Bu nedenle ülkemizden Etiyopya’ya gerçekleştirilecek ihracat işlemlerinde, üçüncü taraf yetkili bir kuruluş tarafından ürünlerin standartlara uygun olduğunu belirleyen test ve analizlerin yapılması ve daha sonra ihracat uygunluk sertifikasının düzenlenmesi gerekmektedir. Bu belgeye sahip ürünlerin, gümrüklerde başkaca bir inceleme veya denetime gerek duyulmadan ülkeye girişine izin verilmektedir.

Ülkede resmi kuruluşlar, ürün sahteciliğinin önüne geçilmesi, tüketicilerin korunması ve piyasada rakebetin korunması konularında çaba göstermektedir. Ancak teknik çalışmalar genelde zayıf kalmıştır. Buna rağmen örneğin içme suyu başta olmak üzere belli ürünlerin ithalatında, gümrük idareleri tarafından, menşe ülkesinde düzenlenmiş uygunluk sertifikası aranmaktadır. Etiyopya’nın ithal ettiği başlıca ürünler şunlardır: petrol yağları (akaryakıt), palmyağı, şeker, demir/çelik ürünleri, azot, fosfor ve potasyum gibi kimyasal gübreler, otomobil, pirinç, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve büro, mutfak ve yemek odaları gibi mobilyalardır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, uygunluk değerlendirme programları kapsamında, Etiyopya ihracat uygunluk sertifikası hizmetleri de sağlanmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.