Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kaynakçı Belgelendirme

Kaynakçı Belgelendirme

Kaynakçı belgelendirme, iyi tanımlanmış bir kaynak prosedürünü uygulayan kaynakçının, kabul edilebilir kalitede kaynak üretme kabiliyetini inceleyen, denetleyen ve belgeleyen bir süreçtir.

Kaynakçı Belgelendirme

Kaynak işlerini yapan çalışanların, kazançlarını ve fırsatlarını arttıracak tek yok kaynakçı belgesi almalarıdır. Kaynak kariyerini ilerletmenin en iyi yollarından biri bu belgeyi almaktır. Yetkili kuruluşlar tarafından sağlanan kaynakçı belgelendirme programları aslında farklı sertifika programları içermektedir. Örneğin, sertifikalı kaynak müfettişi, kıdemli kaynak müfettişi, sertifikalı kaynak eğitimcisi, sertifikalı direnç kaynak teknisyeni, sertifikalı radyografik tercüman, sertifikalı kaynak süpervizörü ve sertifikalı kaynak satış temsilcisi gibi.

Kaynakçıların ve kaynak operatörlerinin belgelendirilmesi, esas olarak basınçlı ekipman ve çelik yapılar için yapılacak kaynak işlerinden önemli olmaktadır. Belgelendirme çalışmaları, malzeme ve uygulama alanı standartlarına göre yapılmaktadır. Kaynakçı gerekli niteliklere sahip olduğu zaman bir sınava girmek zorundadır. Bu sınavda kaynakçının mesleki yeterlilikleri değerlendirilmektedir. Arkasından kaynak prosedürü spesifikasyonu (WPS, Welding procedure specification) çerçevesinde kaynak numunesi incelenmektedir. Daha sonra kaynak numunesi, tahribatsız muayene yöntemleri ve ve olası mekanik testler ile ile test edilmektedir. Bu adımları geçen kaynakçı, kaynakçı belgesi almaya hak kazanmaktadır.

Kaynakçının pratik becerilerinin ve teorik bilgilerinin değerlendirilmesi, akredite bir yetkili kuruluş tarafından yapılmalıdır.

Kaynakçıların belgelendirme çalışmalarında dikkate alınan başlıca standart TS EN ISO 9606 Kaynakçıların yeterlilik sınavı - Ergitme kaynağı standardıdır. Bu standardın alt bölümleri şu şekildedir:

  • Bölüm 1: Çelikler
  • Bölüm 2: Alüminyum ve alüminyum alaşımları
  • Bölüm 3: Bakır ve bakır alaşımları
  • Bölüm 4: Nikel ve nikel alaşımları
  • Bölüm 5: Titanyum ve titanyum alaşımları, zirkonyum ve zirkonyum alaşımları

Ayrıca TS EN ISO 14732 Kaynak personeli - Metalik malzemelerin tam mekanize ve otomatik ergitme kaynağı için kaynak operatörlerinin ve kaynak ayarcılarının yeterlilik sınavı standardı da dikkate alınmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, denetim hizmetleri kapsamında, kaynakçı belgelendirme hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.