Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Belgelendirme - ISO 22716 Kozmetik Sektörü

Belgelendirme - ISO 22716 Kozmetik Sektörü

ISO 22716 Kozmetikler standardı, kozmetik üretim sektörü için uluslararası bir iyi üretim uygulamaları standardıdır. Bu standart, kozmetik ürünleri üreten bir işletmede iyi üretim uygulamalarının temel işlevlerini açıklamaktadır. Bu kılavuz standart, ürün kalitesini etkileyen idari, teknik ve insani faktörlerin yönetimi konusunda organize ve pratik öneriler sunmaktadır. Bu standart, ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 22716 Kozmetikler - İyi üretim uygulamaları (GMP) - İyi üretim uygulamaları hakkında kılavuz.

Belgelendirme - ISO 22716 Kozmetik Sektörü

ISO 22716 standardı, bir işletmenin kalite sistemini, pratik yöntemlerle yönetmesi bakımından yaygın bir yaklaşım sunmaktadır. Genel olarak üretim, depolama, paketleme, test ve nakliye süreçlerini kapsamaktadır. Araştırma ve geliştirme faaliyetleri ve üretimi tamamlanmış kozmetik ürünlerin dağıtımı için bu standart kriterleri geçerli değildir.

ISO 22716 standardı ürün kalitesine odaklanmaktadır. Ancak üretim veya çevrenin korunması ile uğraşan çalışanların güvenliği konusu ile ilgilenmemektedir. Söz konusu standart, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Uluslararası Kozmetik Uygulamasında İşbirliği (ICCR) ve Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN) gibi birçok küresel düzenleyici kuruluş tarafından onaylanmış ve kabul edilmiştir.

ISO 22716 kozmetikler standardı, ürün ve proses kriterlerini, iyi üretim uygulamaları çerçevesinde bütünleştirmektedir. Ayrıca işletmenin, tedarik zincirinin kalite ve güvenlik gereksinimlerini yönetmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda kozmetik ürünler ile ilişkili tehlikeleri ve riskleri kontrol ederek sürekli iyileştirmeyi sağlamaktadır. Bu standart her boyutta ve karmaşıklık düzeyinde işletmelere kolayca uygulanmaktadır. Keza bu standardın başlıca hedefi, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarına uyum sağlamaktır.

Bu standart kozmetik sektörünün deneyimli profesyonelleri ile yakın işbirliği içinde hazırlanmıştır ve uzun yılların bilgi birikimini bir araya getirmektedir. Bu yüzden sadece güvenlik sağlamak için değil, aynı zamanda en iyi uygulamalardan yararlanmak için bir fırsattır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.