Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Belgelendirme - Gıda Sektörü

Belgelendirme - Gıda Sektörü

Dünyada her yıl milyonlarca insan gıda kaynaklı bir rahatsızlık geçirmektedir. Gıda ürünleri, hastalığa neden olan bakteri, virüs, parazit veya çeşitli kimyasal maddeler ile kirlendiği zaman güvensiz hale gelmektedir. Semptomların ortaya çıkma süresi farklıdır. Ağır vakalarda, gıda kaynaklı hastalıklar ölümlere de neden olabilmektedir. Bu yüzden gıda güvenliği, gıda sektöründeki tüm tedarik zinciri boyunca çok önemli bir sorun haline gelmiştir.

Belgelendirme - Gıda Sektörü

Sağlık ve hijyen bugünün yaşam tarzında insanların hayatında önemli rol oynayan faktörlerden biridir. Gıda üretiminde hammadde girişinden gıda maddelerinin hazırlanması ve depolanmasına kadar belli standartların uygulanması gerekmektedir. Gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin ISO 22000, HACCP ya da başka bir gıda güvenliği standardına göre belgelendirilmesi, bu işletmenin gıda güvenliği yönetim sistemini uyguladığını ve tüm süreçlerinde ve faaliyetlerinde gerekli kriterlere uyduğunu kanıtlamanın bir yoludur.

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi, işletmenin büyüklüğünden bağımsız olarak her işletmeye verilebilir. Gıda güvenliği belgesini almak için tek gereklilik gıda zincirinde olmaktır. İşletmeler, ürettikleri gıda maddelerinin insan tüketimi sırasında güvenli olduğundan emin olmak için, gıda güvenliğine yönelik riskleri kontrol altına almak zorundadır. İşletme gerekli denetimlerden başarı ile geçerse ISO 22000 belgesi verilmektedir.

Gıda sektörü, gıda güvenliği için kalite süreçleri konusunda çok bilinçli olunması gereken bir sektördür.

ISO 22000 belgelendirme hizmetleri, işletmelere gıda proseslerini analiz etmek, olası tehlikeleri belirlemek ve kritik kontrol noktalarını tespit etmek için sistematik bir yöntem sunmaktadır. Güvenli olmayan gıdaların tüketicilere ulaşmasını önlemek için bu gereklidir. Söz konusu standart, gıda zincirinde son ürün güvenliğini etkileyen bütün süreçleri kapsamaktadır. Bu standart, İyi Üretim Uygulamaları (GMP) ve Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Sistemi (HACCP) kriterleri doğrultusunda kapsamlı bir gıda güvenliği yönetim sistemi için gereklilikleri belirtmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.