Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Belgelendirme - Demiryolu Sektörü

Belgelendirme - Demiryolu Sektörü

Uluslararası Demiryolu Endüstrisi Standartları (IRIS, International Railway Industry Standard), Avrupa Demiryolu Endüstrisi tarafından kurulmuş olan ve demiryolu sektöründe kaliteyi güvence altına almayı amaçlayan bir belgelendirme kuruluşudur. Bu kuruluş, demiryolu araçları ve sinyalizasyon alanında ürün tedarik eden, tasarım yapan veya bakım hizmetleri veren işletmeler için küresel boyutta bir değerlendirme sistemi oluşturmak amacı ile kurulmuştur. IRIS tarafından oluşturulan ortak değerlendirme kriterleri, ortak dil ve ortak denetimler, sektörde şeffaflığı temin etmektedir. IRIS sistemi bir yandan içerik, prosedür ve denetimler için esaslar belirlerken, bir yandan da belgelendirme kuruluşları ve denetçiler için kriterler ortaya koymaktadır.

Belgelendirme - Demiryolu Sektörü

Belgelendirme kuruluşları bu belgeyi verebilmek için IRIS tarafından akredite edilmeleri ve denetçilerin IRIS eğitimleri alması gerekmektedir.

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından tasarlanan ISO / TS 22163 standardı da, demiryolu sektöründe kalitenin yeniden tanımlanmasını sağlamaktadır. Demiryolu ağ trafiğindeki artan özellikler ve karmaşık montajlar, dünya genelinde faaliyet ve kalite yönetimi için bir dizi ilave gereksinim ortaya çıkarmıştır. Bir anlamda ISO 22163 belgesi, IRIS belgesinin halefi durumundadır. ISO / TS 22163 standardı, demiryolu sektöründeki işletmeler için kapsamlı gereklilikler tanımlamaktadır.

ISO / TS 22163 belgelendirmesi ile işletmelerin elde edeceği başlıca avantajlar şunlar olmaktadır: tedarik zinciri boyunca hataları azaltmak ve önlemeye odaklanan sürekli iyileştirme süreci uygulamak, kalite yönetiminin geliştirilmesi için diğer yönetim sistemleri ile entegre olmak, etkili proje yönetimi ile gelişmiş bir rekabet gücü kazanmak ve Avrupa Demiryolu Endüstrileri Birliği veritabanına kaydolmak.

ISO / TS 22163 standardı, ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi’nin yeni çatısını tamamen benimsemektedir ve özellikle demiryolu sektörü için gereksinimleri içerecek şekilde genişletilmiştir. Bu standart, altyapı teknolojisi tedarikçileri de dahil olmak üzere demiryolu aracı sektöründeki tüm işletmeler için geçerlidir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.