Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Sektörel Belgelendirme

Sektörel Belgelendirme

Bütün sektörlerde işletmelerin ürün ve sistem belgelendirme gereksinimleri olmaktadır. Belgelendirme ihtiyaçları, neredeyse her sektörde bir sebepten ötürü ortaya çıkmaktadır. Belgelendirme, ürün veya hizmetin müşterilerin beklentilerini karşıladığını göstererek, güvenilirlik elde etmek için yararlı bir araçtır. Hatta bazı sektörler için belge, yasal veya sözleşmeye bağlı bir gereklilik olmaktadır.

Sektörel Belgelendirme

Ürün veya sistem belgesi, söz konusu ürün, hizmet veya sistemin, belli gereksinimleri karşıladığına dair bağımsız ve tarafsız hareket eden bir kuruluş tarafından düzenlenmektedir.

Ürün belgelendirme, belli bir ürünün performans ve kalite güvence testlerinden geçtiğini ve sözleşmelerde, yasal düzenlemelerde veya ürün spesifikasyonlarında belirtilen yeterlilik kriterlerini karşıladığını göstermenin bir yoludur.

Bir ürünün, kullanan kişilerin sağlığını ve refahını olumsuz etkileme riski olan sektörlerde ve pazar alanlarında, ürün belgelendirme gereklidir. Örneğin, havacılık ve uzay uygulamalarında belgelendirme olmak zorundadır. Bu tür üretimde uygun metalurji ve doğruluk son derece önemlidir. Benzer şekilde gıda, ilaç, sağlık ürünleri, tehlikeli ürünler ve bilgisayar ve cep telefonu gibi frekans emisyonu olan ürünler için de belgelendirme olmak zorundadır.

Genel olarak belgelendirme sürecinin ilk adımı ürünün test ve analiz edilmesidir. İkinci adım değerlendirmedir. Test verilerinin ürünün yeterlilik kriterlerini karşılayıp karşılamadığı araştırılır. Son adım ürünün pazardaki ürün yeterlilik kriterlerini karşılayıp karşılamadığını araştırmaktır.

Bütün sektörlerde işletmeler, ürünleri ile ilgili kalite, sağlık, güvenlik, çevre ve sosyal sorumluluk konularında ilgili standart gereksinimlerini karşılamak zorundadır.

Yönetim sistemi belgelendirme ise, bir işletmenin amaçlarına ulaşmak için faaliyetlerini yönetme şeklinin kanıtlanmasıdır. Bu faaliyetler, ürün veya hizmet kalitesi, operasyonel verimlilik, çevresel performans, işyerinde sağlık ve güvenlik, müşteri memnuniyeti ve daha birçok konu ile ilgili olabilir. Yönetim sistemlerinin karmaşıklık düzeyi, her işletmenin kendine özgü düzenine bağlıdır. Örneğin yüksek düzeyde örgütlenmiş işletmeler, yasal yükümlülüklerini ve kurumsal hedeflerini yerine getirmek için kapsamlı belgelere ve kontrollere ihtiyaç duymaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.