Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Uluslararası Belgelendirme - CB Sertifikasyonu

Uluslararası Belgelendirme - CB Sertifikasyonu

CB sistemi, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC), ürün güvenliği sertifikasyon kuruluşu (IECEE) tarafından kurulan, küresel bir karşılıklı tanıma sistemidir. Gelişmiş akredite laboratuvarlar tarafından belli bir elektrikli üründen bir veya daha fazla numune bu kuruluş tarafından belirlenen test kriterlerine göre test edilmekte ve numunelerin bu standartlara uygun olduğu kanıtlanmaktadır.

Uluslararası Belgelendirme - CB Sertifikasyonu

CB sistemi uluslararası bir sistemdir ve üye ülkelerdeki elektrikli ürün güvenlik testi için IEC standartlarına dayanmaktadır. Bu uygulamanın amacı, uluslararası ticaret engellerinden kaynaklanan farklı ulusal belgelendirme veya onay kriterlerini karşılama ihtiyacını an aza indirmektir. Bugün için bu sistem on dört kategoride elektrikli ürünlerin testlerini gerçekleştirmektedir. Üye ülkelerdeki test sonuçları karşılıklı olarak tanınmaktadır. Ülkemiz de bu programa katılmıştır. Ancak birçok ülke tarafından tanınan CB programına katılmayan ülkeler de bulunmaktadır.

CB sertifikası üzerinde bulunması gerekli bilgiler şunlardır: ürün kılavuzu, güvenlik tasarım belgesi, ürün teknik koşulları (kurumsal standartlar), ürün elektrik şeması, ürün yol haritası, temel bileşen veya hammadde envanteri, makinanın bileşenleri ve diğer gerekli bilgiler.

CB sertifikasyonu başlıca şu ürünler için gerekmektedir: teller ve kablolar, bileşenler olarak kapasitörler, elektrikli ev aletleri için anahtarlar ve otomatik kumandalar, kurulum aksesuarları ve bağlantı cihazları, aydınlatma ekipmanı, ölçüm aletleri, tıbbi kullanım için elektrikli ekipman, IT ve ofis ekipmanları, düşük voltaj, yüksek güç anahtarlama ekipmanları, cihaz koruma ekipmanları, emniyet transformatörleri ve benzeri ekipmanlar, taşınabilir aletler, elektronik eğlence ekipmanları ve aküler.

Kısaca CB sertifikasyon sistemi, ticaret önündeki engelleri kaldırmayı ve global uyumu artırmayı hedef almaktadır. Bu belgeye sahip ürünler, dünyanın her yerinde kabul görmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrikli ve elektronik cihaz test hizmetleri kapsamında, uluslararası belgelendirme, CB sertifikasyonu hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.