Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Belgelendirme - ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

Belgelendirme - ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, bir işletmenin ana faaliyet alanında, örneğin işletmenin müşteri gereksinimlerini karşılama yeteneğini etkileyecek bir alanda, planlama, üretim, geliştirme ve hizmet için gereken bir dizi politika ve süreçler bütünüdür.

Belgelendirme - ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, işletme içindeki çeşitli iç süreçleri entegre eder ve üst yönetime, süreçlerle yönetim yaklaşımı sağlar. Süreç tabanlı bir Kalite Yönetim Sistemi, işletmelerin sonuçta daha iyi iş performansı göstermesine ve çeşitli temel iş süreçlerini tanımlamasına, ölçmesine, kontrol etmesine ve geliştirmesine imkan tanımaktadır. Eksiksiz bir ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, dokümantasyon gereksinimleri dahil olmak üzere, ISO 9001 standardının tüm gerekliliklerini karşılamalıdır.

Bir Kalite Yönetim Sistemi’nin temel konsepti oldukça basittir. Herşeyden önce ticari lisanslar, yönergeler, müşteri gereksinimleri ve seçilen yönetim sistemi standartlarını içeren gereksinimleri tanımlamak gerekmektedir. Ayrıca tüm gereksinimlerin karşılandığından emin olmak gerekmektedir. İşletmedeki her kademede çalışanlar, sistemin gereklilikleri konusunda eğitim almış olmalıdır. İşletmede bütün süreçleri, bunların etkileşimleri, girdileri ve çıktıları belirlenmiş olmalıdır. Sistem gereksinimlerinin karşılandığına dair kayıtlar tutulmalı ve kanıtlar oluşturulmalıdır.

Keza Kalite Yönetim Sistemi’nin performansının ölçülmesi, izlenmesi ve raporlanması gerekmektedir. Süreçlerde sıklıkla değişiklikler planlanmalı ve bu değişikliklerin sonucunda riskleri ve fırsatları değerlendirmek için önlemler alınmalıdır. Bu arada Kalite Yönetim Sistemi’nin bir gereği olarak iç denetimler yapılmalı ve tespit edilen uygunsuzluklar analiz edilmelidir. Sistemin temel özelliği, sürekli iyileştirmeye dayanmasıdır.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi esas olarak tekrarlanabilir, ölçülebilir ve sürekli iyileştirilen bir sisteme odaklanmıştır. Sistem, tüm çalışanlar için, kalite hedeflerine ulaşmak açısından beklentileri, sorumlulukları ve eylemleri tanımlayan belgelenmiş, anlaşılabilir ve uygulanabilir talimatlar sağlamaktadır. Kısaca Kalite Yönetim Sistemi, işletmenin farklı yönlerini, ürünlerini ve hizmetleri en iyi şekilde sunmak için bütünleştirici bir faktördür. Etkin bir Kalite Yönetim Sistemi, başarının temel bileşenidir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.