Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Uluslararası Özellikli Standart Gıda (IFS Gıda) Belgelendirmesi

Uluslararası Özellikli Standart Gıda (IFS Gıda) Belgelendirmesi

Tedarikçi denetimleri, uzun yıllardır perakendeci firma ile yürütülen faaliyetlerin ve süreçlerin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Tüketicilerin gittikçe çoğalan talepleri, gittikçe sıkılaşan yasal gereklilikler, küreselleşmiş ürün tedarik yapısı ve perakendeci ve toptancı firmaların artan yükümlülükleri, bir gıda güvenlik standardının tasarlanmasını kaçınılmaz duruma getirmiştir. Uluslararası Özellikli Standart Gıda (IFS, The International Featured Standards) bu ihtiyaçların zorlaması ile ilk olarak 2003 yılında tasarlanmıştır. Standartların bugün uygulanmakta olan sürümü, Alman, Fransız ve İtalyan Perakende Federasyonları’nın birlikte çalışmaları ile en son 2012 yılında geliştirilen altıncı sürümdür.

Uluslararası Özellikli Standart Gıda (IFS Gıda) Belgelendirmesi

Uluslararası özellikli gıda standartlarının başlıca hedefleri, tek model bir değerlendirme sistemine sahip ortak bir standart oluşturmak, tedarik zincirinin tamamı üzerinde uyum ve şeffaflığı sağlamak, tedarikçi ve perakendeci firmalar için zaman ve para tasarrufu sağlamak, belgelendirme için akredite sertifikasyon kuruluşları ile çalışmak ve çalışılacak tedarikçi firmayı belirlemek için objektif kanıtlar sağlamaktır.

Uluslararası özellikli gıda standartları, perakendeci ve toptancı firmaların markalı gıda ürünlerini üreten veya tedarik eden firmaları denetlemek için tasarlanmıştır. Bu standartlar sadece gıda üretimi yapan ve ambalajlama yapan kuruluşlar içindir. Sevkiyat, depolama, dağıtım ve sadece ticaret yapan kuruluşlar bu standartların kapsamına girmemektedir.

Esas olarak uluslararası özellikli standartlar, tedarik zinciri boyunca süreçleri kapsayan sekiz farklı gıda ve gıda dışı standarttan oluşmaktadır. Bununla birlikte, bu standartlar süreçlerin nasıl olması gerektiğine değil, risk bazlı bir değerlendirmeye odaklanmaktadır. Bu standartlar günümüzde dünya genelinde üretici ve perakendeci firmalar tarafından, küreselleşmeden kaynaklanan kalite, şeffaflık ve verimlilik için yeni gereksinimleri karşılamak için kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, denetim ve sistem belgelendirme hizmetleri kapsamında, Uluslararası Özellikli Standart Gıda (IFS Gıda) belgelendirme hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.