Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Belgelendirmesi

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Belgelendirmesi

TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi standardı, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standardı ile birlikte, otomotiv ile ilgili ürünlerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, montajı ve servisi için kalite yönetim sistemi gerekliliklerini tanımlayan bir standarttır. Bu standart, otomotiv tedarik zinciri boyunca uygulanabilir özelliktedir. Bu çerçevede otomotiv üretim malzemeleri dendiği zaman, üretim veya servis parçaları, montajlar veya ısıl işlem, kaynak, boya, kaplama veya diğer bitirme hizmetleri bu kavrama girmektedir. Böyle olunca satış sonrası otomotiv üretici firmaları, otomotiv perakendeci firmaları, otomotiv tamir merkezleri, dağıtım merkezleri ve depolar, ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi belgesi alamazlar.

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Belgelendirmesi

Otomotiv sektörü, kalite yönetim tekniklerinin bir sonucu olarak uzun zamandır küresel ekonominin en üretken ve en verimli sektörlerinden biri olmuştur. Hem ulusal bazda faaliyet gösteren hem de uluslararası alanda çalışan işletmelerin sahip oldukları ISO TS 16949 belgesi, yönetim sisteminin, otomotiv sektörünün tam gereksinimlerini karşıladığına dair sağlam kanıtlar oluşturmaktadır.

ISO TS 16949 belgesinin işletmelere en büyük avantajı, faaliyetlere yönelik geliştirilmiş süreçler ve ürün kalitesine sahip olmak, risk değerlendirmeye dayalı bir yaklaşım ile riskleri azaltmak ve fırsat yönetimini geliştirmek, üçüncü taraf denetimlerine olan gereksinimi azaltmak, organizasyona kalite ve sürekli iyileştirme anlayışı getirmek, küresel bazda tedarik sözleşmeleri için teklif verirken güven uyandırmak, müşteri gereksinimlerini sürekli olarak karşılayan ürünlerin teslim edilmesi sayesinde müşteri memnuniyetini yükseltmek ve üretimde varyasyonları azaltılmak ve üretim verimliliğini arttırmaktır.

Kısaca ISO TS 16949 standardı, ISO 9001 standardı yapısına dayanmaktadır ve otomotiv sektörüne özgü ilave gereklilikler içermektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, denetim ve sistem belgelendirme hizmetleri kapsamında, ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi belgelendirme hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.