Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ISO 55001 Varlık Yönetimi Sistemi Belgelendirmesi

ISO 55001 Varlık Yönetimi Sistemi Belgelendirmesi

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 55001 Varlık Yönetimi Sistemi standardı, bir varlık yönetimi sisteminin kurulması, uygulanması, bakımı ve iyileştirilmesi için gereksinimleri açıklamaktadır. Bu standart, küçük veya büyük her boyuttan işletme tarafından kullanılabilir özelliktedir ve maksimum kullanım için varlıkların verimli yönetimine yardımcı olmaktadır. Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS ISO 55001 Varlık yönetimi - Yönetim sistemleri - Şartlar.

ISO 55001 Varlık Yönetimi Sistemi Belgelendirmesi

ISO 55001 standardı esas olarak büyük varlıkların kullanıldığı işletmelerde uygulanmaktadır. Örneğin havaalanlarında, büyük eğlence alanlarında, hastanelerde, demiryollarında ve benzer organizasyonlarda bu standart uygulanmaktadır. Varlığın mevcudiyeti, işletme ile ilgili müşteri memnuniyeti ve tüketici davranışı açısından büyük bir sorun haline gelmektedir. Etkin ve verimli bir varlık yönetim sistemine sahip olmak, işletme yönetiminin zorunlu bir sorumluluğudur.

Prensip olarak, bunlarla sınırlı olmamak koşulu ile şu sayılan işletmeler ISO 55001 belgesi almalıdır:

  • Büyük bir varlığa ve büyük bir tüketici kitlesine hizmet sunan ve küresel olarak kabul edilebilir bir varlık yönetim sistemine sahip olmak isteyen işletmeler
  • Tüketicilere varlık yönetim sistemleri konusunda güvence vermek isteyen işletmeler
  • Paydaşların çıkarlarını korumak ve süreçlerindeki riskleri azaltmak isteyen işletmeler
  • Güçlü kapasitelerini sergilemek için bir pazarlama aracına sahip olmak isteyen işletmeler
  • Varlık yönetim sisteminin tüm yönlerini tek bir sistemde kapsayan eksiksiz bir sisteme sahip olmak isteyen işletmeler
  • Yönetimin, ekip çalışması oluşturmak, ilerlemeyi gözden geçirmek, ölçmek, izlemek, düzeltmeler yapmak ve sürekli iyileştirmek için tek bir sisteme sahip olmak isteyen işletmeler
  • Varlıklardan azami fayda sağladığına inanan işletmeler
  • Varlıklara kesintisiz erişim yoluyla tüketicileri memnun etmek isteyen işletmeler

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, denetim ve sistem belgelendirme hizmetleri kapsamında, ISO 55001 Varlık Yönetimi Sistemi belgelendirme hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.