Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ISO 22716 Kozmetikler - İyi Üretim Uygulamaları Belgelendirmesi

ISO 22716 Kozmetikler - İyi Üretim Uygulamaları Belgelendirmesi

Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları (GMP), Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan kozmetik ürünleri direktifinin temel direklerinden biridir. Bu uygulama tüketicilerin güvenliğini sağlamak bakımından çok yüksek gereklilikler getirmektedir. Bu gerekliliklere göre Avrupa ülkelerinde tüketicilere sunulacak tüm kozmetik ürünlerinin, ISO 22716 standardında yer alan kozmetik iyi üretim uygulamalarına göre üretilmesi gerekmektedir.

ISO 22716 Kozmetikler - İyi Üretim Uygulamaları Belgelendirmesi

Artık sadece Avrupa ülkelerinde değil bütün dünyada kozmetik ürünleri zincirinde büyük endişe duyulmaktadır. Üretici firmalar, distribütörler, ithalatçı firmalar, ihracatçı firmalar, kısaca bu zincirde yer alan bütün oyunclular bu standart ile birlikte yeni sorumluluklar üstlenmektedir.

Kozmetik ürünleri direktifinin amacı, insan sağlığının yüksek düzeyde korunmasını sağlamak için prosedürleri basitleştirmek, terminolojiyi kolaylaştırmak ve kozmetikler için düzenleyici bir çerçeve oluşturmaktır. Bu yasal düzenleme, tüketicilere bir kozmetik ürün sunulmadan önce, resmi bildirimlerin yapılması gerektiğini ve her bir kozmetik ürün için bir ürün bilgi dosyasının tutulması ve bunun korunması gerektiğini belirtmektedir.

ISO 22716 Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları, özellikle ürün kalitesini etkileyen insani, teknik ve idari faktörlere odaklanan bir dizi uygulamalı öneri, operasyonel kurallar ve organizasyonel yönergeler içermektedir. ISO 22716 standardı, kozmetik iyi üretim uygulamalarını açıklayan bir standarttır. Kozmetik sektörü ile işbirliği içinde hazırlanmıştır ve bu alanda en iyi yöntemleri teşvik etmektedir. Bu standardın kapsamı sadece üretim faaliyetleri ile sınırlı değildir, kontrol, depolama ve keşif çalışmalarını da içermektedir.

Yetkili kuruluşlar, kozmetik şirketlerine söz konusu yasal düzenlemeler ve standartlar ile uyumluluk için, tam bilimsel ve düzenleyici destek sağlamaktadır. Bu çalışmalar kozmetik testleri, kozmetik güvenlik değerlendirmeleri, kozmetik içerik belirleme, ürün bilgi dosyaları hazırlama, yasal düzenlemelere uygunluk, yasal danışmanlık, klinik çalışmalar ve ürün etiketleme gibi çalışmaları kapsamaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, denetim ve sistem belgelendirme hizmetleri kapsamında, ISO 22716 Kozmetikler - İyi Üretim Uygulamaları belgelendirme hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.