Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Glutensiz Belgelendirmesi

Glutensiz Belgelendirmesi

Glutensiz belgelendirmesi, bir yiyecek, içecek veya gıda katkı maddesinin glutensiz güvenliği için ilgili standartları karşıladığını doğrulayan bir belgelendirme sistemidir. Bu belgelendirme sistemi, tüketicileri çölyak hastalığı ve diğer gluten ile ilgili rahatsızlıklardan korumak için tasarlanmıştır.

Glutensiz Belgelendirmesi

Çölyak hastalığı, ince bağırsağın, gluten adı verilen proteine karşı yaşam boyu süren ve kronikleşen hassasiyetinin ortaya çıkardığı bir hastalıktır. Bu hastalığın bir tedavisi hala bulunabilmiş değildir. Bilindiği gibi buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi tahıllarda gluten bulunmaktadır. Dolayısıyla ekmek, bisküvi, makarna ve benzer unlu gıda maddelerinde gluten bulunmaktadır. Gıdalar ince bağırsakta bileşenlerine ayrışmakta ve bağırsak mukozası üzerinden kana karışmaktadır. Çölyak hastaları glutenli yiyecekler tükettikleri zaman bağırsak mukozasının yapısı bozulmakta ve bağırsak yüzölçümü azalmaktadır. Bu durumda gıdalar emilmemekte ve beslenme yetersizliği orta çıkmaktadır.

Bugün çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığı olan kişiler için bir tedavi umudu yoktur. Tek çare glutensiz diyet uygulamaktır.

Glutensiz belgelendirme programı ilk kez 2009 yılında geliştirilmiştir. Bu küresel standart, gluten yönetimi ve kontrolü için, glutensiz gıda maddelerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi konusunda bir çerçeve sağlamaktadır. Bu programın kapsamına giren ürünler şunlardır: işlenmiş gıdalar, pet gıdalar, makyaj malzemeleri, doğal sağlık ürünleri, ilaçlar ve gıda servis firmaları, katering firmaları ve gıda üretici firmaları tarafından kullanılan malzemeler.

Bugün giderek artan sayıda insan, gıda maddelerinde bulunan bir protein olan gluteni sindirme yeteneklerini kaybetmektedir. Bu yüzden glutensiz gıda maddelerine olan talep artmaya devam etmektedir. Bu hassasiyetin tedavisinde tek yöntem olarak, yüzde yüz glutensiz diyet görülmektedir.

Glutensiz belgelendirme programı, rahatsızlıkları olan tüketicileri korumaktadır ve bir gıda ürününün dünya genelinde satılabilen glutensiz güvenlik için katı standartları karşıladığını kanıtlamaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, denetim ve sistem belgelendirme hizmetleri kapsamında, glutensiz belgelendirme hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.