Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

GLOBAL GAP Belgelendirmesi

GLOBAL GAP Belgelendirmesi

GLOBAL GAP belgelendirmesi, iyi tarım uygulamaları için tasarlanmış bir program ve küresel bir referanstır. Program genel olarak şu ilkelere dayanmaktadır:

GLOBAL GAP Belgelendirmesi

  • Gıda güvenliği (HACCP tehlike analizleri ve kritik kontrol noktaları yöntemi prensiplerinin uygulanması gerekmektedir)
  • Çevrenin korunması (tarımsal üretim ortamının olumsuz etkilerini en aza indirmek için tasarlanan düzenlemelerin uygulanması gerekmektedir)
  • Sağlık, iş güvenliği ve refahın sağlanması (çiftliklerde iş sağlığı ve güvenliği kriterleri ve sosyal konulara karşı daha fazla sorumluluk ve duyarlılık gerekmektedir)
  • Hayvan refahı (çiftliklerde hayvan refahı ile ilgili düzenlemelere uyulması gerekmektedir)

Tüketiciler, satın aldıkları ürünlerin kökeni ve geliştirme süreci hakkında giderek daha fazla ilgilenmektedir. GLOBAL GAP belgesi, tüketicilere gıda ürünün beklentilerine uyduğu ve uluslararası pazarlarda güvenlik ve tanınırlığa ulaştığını garanti etmektedir.

GAP kıslatması, iyi tarım uygulamaları anlamına gelen Good Agricultural Practice ifadesinden türetilmiş bir kısaltmadır. GAP, üretim ve hasat uygulamalarından kaynaklanan virüs veya bakteri gibi biyolojik veya kimyasal ve fiziksel tehlikeleri azaltmayı amaçlamaktadır. Gıda maddelerinde en yaygın tehlike mikrobiyolojiktir. Çeşitli virüslerin yanı sıra E. coli, Salmonella spp ve Listeria gibi bakteriler gıda ürünlerinde risk yaratmaktadır. Ayrıca pestisit ve herbisit kalıntıları kimyasal tehlikeler yaratmaktadır. GAP prosedürlerini izleyen üretici firmalar, bu tehlikelerin gıda ürünlerine girme riskini en aza indirmektedir.

GAP denetimleri bu bakımdan önemli olmaktadır. Akredite kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen bu denetimler, çoğu büyük ölçekli perakende firmaları tarafından istenmektedir. Bu denetimler, GLOBAL GAP ve SQF çerçevesinde yapılmaktadır.

Firmalar, dünya çapında gıda güvenliği denetimlerinin standartlaştırılmasını sağlayan bir kuruluş olan Global Gıda Güvenliği Girişimi tarafından onaylanan standartları takip etmekte ve bu kriterleri kullanmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, denetim ve sistem belgelendirme hizmetleri kapsamında, GLOBAL GAP belgelendirme hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.